Yönetmenlik kariyerine bilim-kurgu ve fantastik filmler ile yeni başlayan Rupert Sanders’ın yönettiği Ghost in the shell filmi gelecekte tahmin edilenin aksine robotların yönettiği bir dünya değil sibernatiklerin yönettiği bir dünyada geçiyor. Sibernatik ; insanların organları yerine yüksek işlem güçlü cihazlar takarak insan bedeninin güçsüz olduğu kısımlarda güncelleştirmedir. Bu güncelleştirmeleri dönemin teknoloji şirketi Hanka Robotik yapmaktadır. İnsnların nerdeyse tamamı bu türden güncelleştirmelere sahiptir ve doğan çocuklara bu sistemler hemen takılmaktadır.

Vizyona girdiğinden itibaren tüm ülkelerde izlenme rekorları kıran ve Türkiye de Kabuktaki hayalet adıyla yayınlanan filmde. Baş rolde Scarlett Johansson, Michael Pitt, Juliette Binoche, Michael Wincott gibi tanıdık isimler yer almaktadır.

Kabuktaki hayalet filminin ismi ise Hanka Robotik şirketinin insanları artık sibernatik anlamda değil beyinlerini bir kabuğun içine yerleştirerek geliştirmeyi planlamasından almaktadır.

Mia (Scarlet Johansson) şirketin kendine anlattığı kadarıyla bir terör saldırısı geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. Beyni ise sağlam lan Mia’yı şirket vucut olarak ürettiği kabuğun içine yerleştirir. Mia’yı terörle mücadele etmek için 9. Birime gönderirler ve burada Bin Başı olarak görev alır.

Ülkede bir hacker Hanka Robotik üretimi cihazları hacklemeye ve bu cihazları kendisinin ihtiyacı olduğu bir bilgiyi ele geçirmek için kullanmaya çalışır. Mia ise bu hacker yakalamak ister. Operasyonlardan birinde ele geçirilen bir hizmetçi robota derin dalış (robotic bağlantı) kuran Mia kendine Kuze diyen hackerın radarına takılır. Kuze Mia’yıda hacklemeye çalışır ve gözüne kestirir. Hackerin amacı 2871 No lu projede çalışan Hanka Robotik şirketinin bilim insanlarıdır. Bu bilim insanları şirketin dediklerini yapmakta ve çeşitli yalanlarla şirkette insanlar üzerinde denemeler yapmaktadır.

Mia’ya ilk olduğunu ve eşi benzeri olmadığı söylerler ama Kuze ile karşılaştığında bütün bunların yalandan ibaret olduğunu öğrenir ve benliğini sorgulamaya başlar. Şirket ise böyle bir durumun açığa çıkmasını önlemek için Mia’yı kapatmak ister. Onu tasarlayan bilim insanı Dr. Ouelet her şeyi anlatır ve Mia’ya geçmişini bulabilmesi için bir ipucu verir. Mia bu ipucunun peşinden geçmişte kim olduğunu ve Kuzenin kim olduğunu bulmaya çalışır, şirket sahibi Cutter ise bunun sonu olacağını bildiğinden öncelikle 9. Birimi öldürmeye çalışır. 9. Birim herşeyin farkına vardığından Cutterin peşine düşerler ve Mia’yı korumaya çalışırlar. Mia ise yasak bölgede Kuze ile buluşur ve oradaki anılarını hatırlar. Kuze’nin kim olduğunu hatırlar ve Kuze’de onu hatırlar. Cutter ise peşlerindedir ve yasa dışı bölgede onları sıkıştırıp yüksek teknoloji bir silahla saldırır. İkili ölüm pahasına savaşır ama Kuze bu savaşta yenik düşer. 9. Birim ise Cuterin peşinden gider ve onu öldürür.

 

Kaynak:

http://limitsizfilmizle.net/

http://www.imdb.com/

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorumlar

  1. 2017 filmleri

    Ülkede bir hacker Hanka Robotik üretimi cihazları hacklemeye ve bu cihazları kendisinin ihtiyacı olduğu bir bilgiyi ele geçirmek için kullanmaya çalışır. Mia ise bu hacker yakalamak ister. Operasyonlardan birinde ele geçirilen bir hizmetçi robota derin dalış (robotic bağlantı) kuran Mia kendine Kuze film izlediyen hackerın radarına takılır. Kuze Mia’yıda hacklemeye çalışır ve gözüne kestirir. Hackerin amacı 2871 No lu projede çalışan Hanka Robotik şirketinin bilim insanlarıdır. Bu bilim insanları şirketin dediklerini yapmakta ve çeşitli yalanlarla şirkette insanlar üzerinde denemeler yapmaktadır

    Cevapla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler