Merhabalar ! Bu yazımızda yeşil perde teknolojisinin ne olduğunu , neden perde rengi olarak yeşilin kullanıldığını , yeşil perdenin sinemaya etkisi hakkında bilgiler edineceğiz .

 

 

Öncelikle yeşil perde teknolojisi sinema ve reklamcılık sektörleri için büyük önem taşımaktadır . Amaç resimde de görüldüğü gibi perdenin özelliklerinden faydalanarak arkaplan değiştirmektir . Peki ya neden sarı , kırmızı veya mavi değilde yeşil ?

 

 

Perde renginin yeşil olmasının nedeni ; yeşilin diğer renklere kıyasla daha düşük tonda olması ıiığı en iyi şekilde emmesi ve insan tenine zıt bir renk olmasıdır .

 

 

Peki ya yeşil perde teknoloji ilk olarak hangi filmde uygulandı ? Zor bir soru oldu sanırım . Cevabını ben söyleyeyim . Yeşil perde teknolojisi ilk olarak Larry Butler tarafından 1940 yılında çekilmiş Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad) filminde kullanılmış ve daha sonra bu tekniği geliştiren Petro Vlahos’a Oscar ödülü kazandırmıştır.

 

 

Şimdi de yeşil perde teknolojisinin sinemaya katkıları kapsamındaki görsellere bir bakın ! Ne kadar ilginç değil mi ?

 

300 The Rise Of An Empire

 

GODZİLLA

Pi ‘ nin Yaşamı

 

NOT : BAZI SAHNELERDE MAVİ PERDE ‘ DE KULLANILABİLİR . GENEL OLARAK GÖKYÜZÜ VE DENİZİ ÖZELLEŞTİRMEK İÇİN KULLANILIR . POPÜLERLİĞİNİ HER GEÇEN YIL YİTİRMEKTEDİR .

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler