Marvel’in çizgi roman aleminden çıkardığı bir yeni Süper Kahraman olan Black Panther ilk olarak beyazperde de Kaptan Amerika : Civil War filmi ile tam anlamda göründü. Filmde çok çevik yeteneklere sahip olan ve diğer Süper Kahramanların baş belası haline dönüşen Black Panther’i bu yazımızda tam anlamıyla inceleyeceğiz. Bu yazımızda Black Panther ‘in kim olduğu hangi güçlere sahip olduğu ve hakkında bilinmeyenleri  sizler için derledim. Hadi başlayalım.

black panther kimdir

Black Panther kimdir ?

Marvel aleminde bulunan ve Afrika da olduğu varsıyalan Wakanda ülkesinin kralı T’Chaka’nın oğludur. Aslında Black Panther kavramı Wakanda’da bir gelenektir ve babadan oğla geçer. Ülkeyi koruması için temsili bir kişi seçilir ve bu kişi Wakanda’nın kralıdır. Kaptan Amerika : Civil War izleyenler bu dediğimi daha rahat anlar çünkü bu açıklama tam anlamıyla bu filmde kullanılmıştır.  Kral öldükten sonra varisi tahta geçer ve Wakanda’nın kutsal Black Panther’i olmaya hak kazanır. Tam anlamıyla Kaptan Amerika : Civil War filminde hayat bulan Black Panther , babasının ölümüyle birlikte yeni Black Panther olur ve hikayeye start verilmiş olur.

Wakanda dünyada ender bulunan “vibranyum” madenin bulunduğu nadir yerler birisidir ve ekonomisi tam anlamıyla bu madene dayalıdır. Bir metal çeşidi olan vibranyum çelikten daha sağlam olduğu varsayılır. Çizgi roman dünyasında Wakanda kralı olan T’Cahaka , vibranyum madenlerini kontrolü altına isteyen Ulysses Klaw tarafından öldürülür ve oğlu T’Challa Black Panther olur. Fakat film dünyasında bu kısım değiştirilerek. Kaptan Amerika : Civil War filminde Buz Askeri kılığına giren birinin bombalı saldırısı sonucunda Wakanda kralı T’Chaka ölür ve Black Panther’lik oğluna geçer. Bu değişiklik sanırım Black Panther’i Marvel sinema dünyasına bir şekilde entegre edebilmek için yapılmış. Bu arada filmlerde Black Panther’e hayat veren oyuncu ise Chadwick Boseman‘dir.

asasdas

 

 

Peki yeni Black Panther olan ve bir çok filmi çıkacak olan bu T’Challa kimdir ?

T’Challa Amerika ve önemli Avrupa ülkelerinde en iyi okullarda eğitim aldı. Dövüş ve avcılık konusunda yetenekli olan T’Challa ülkesine geri döndüğünde bir takım sınavlara tabi tutuldu. Babasından tahtı alabilmek için bu sınavları geçmesi gerekiyordu. Yapılan sınavları başarıyla tamamladıktan sonra Wakanda’nın yeni kralı ve Black Panther’i oldu. Onun döneminde Wakanda modern ve yüksek teknolojisi ile dünyanın nadir ülkelerinden biri oldu. Ülkesini iç ve dış sorunlara karşı korumak için bir çok savaşçı eğitti ve bu savaşçılar sayesinde Wakanda ayakta kaldı.

 

 

asdasdasd

 

 

Black Panther hangi takımlarda yer aldı …

Bu savaşlar sırasında Kaptan Amerika ve Fantastik Dörtlü gibi yeni dostlar edinmiş oldu. İntikamcılar , Fantastik Dörtlü , Defenders , İlluminati gibi takımlar da yer alan ve önemli işler yapan Black Panther bu takımlarına bir çoğuna dış ülkelerin Wakanda’ya olan bakışını ve hedeflerini öğrenmekti.

Pek çok savaşta Kaptan Amerika’nın güvenini kazanan Black Panther bir aralar Kaptan Amerika tarafından Avenger’in lider koltuğuna oturtuldu. Bu liderlik Black Panther’in çok işine yaradı. Kendine gizli bir kimlik oluşturarak Luka Charles adıyla Amerika’da elini kolunu sallaya sallaya gezdi. Amerika’da geçirdiği süre boyunca Amerika’nın Wakanda’ya olan bakışını öğrenme fırsatı buldu. Daha sonra ülkesine dönen Black Panther Avengers’in yedek üyesi olmaya karar verdi.

 

 

537ba26276348

 

 

Black Panther’in fiziksel özellikleri ve güçleri …

Black Panther yaklaşık olarak 1,85 boyunda ve 91 kilo ağırlığındadır. Duyuları ve fiziksel özellikleri bir insana göre kat kat yüksektir. Stratejik fikirler üretebilen taktiksel zekaya sahip , aşırı çevik ve bir insandan daha hızlı koşabilen Black Panther pek çok Süper Kahraman’ın korkulu rüyasıdır. Üstün dövüş yeteneklerine sahip , avcılıkta oldukça yetenekli ve tam bir izcidir. Partneri ise Strom’dur.

 

 

ascasc

 

 

Black Panther sinemaya uyarlanışı …

Tabi ki bu senaryo çizgi roman dünyası için geçerli. Sinemaya uyarlanışında bir takım değişiklikler yapılsa da hikayenin bir çok kısmı olduğu gibi alındı. Örneğin Kaptan Amerika filmde Black Panther’le karşılaştığında onu tanımıyordu ve savaş alanında bir anda beliren siyah bir ucube karşısında çok şaşırmıştı.Buz Askeri’nin babasını öldürdüğü ve Kaptan Amerika’nın ona yardım etmesi üzerine ikilinin peşine düşmüş ve intikam almak için yemin etmiştir.Önüne çıkan her engeli ortadan kaldırmayı kafasına koymuştu. Black Panther hakkında daha fazla bilgi alabilmek için aslında Kaptan Amerika:Civil War filmini izlemenizi tavsiye ederim. Yada 2018 yılında çıkacak olan ilk solo filmini bekleyeceksiniz.

Black Panther Hakkında Bilinmeyenler (Kimdir ? Güçleri Nelerdir ? )
Yazımızı nasıl buldunuz ?
6.110 Üzerinden
Okuyucu Oylaması: (15 Oylar)
6.1

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorumlar

  1. Musa

    Yeni bir kahraman daha çıkmış.Gerçekten diğer kahramanlardan artık bıkmıştık demiyelim ama ne yapacaklarını biliyorduk.

    Cevapla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler