Son dönemin en çok dikkat çeken Marvel karakteri olan Deadpool hakkındaki her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

En Geveze Süper Kahraman (Deadpool: Ben Süper Kahraman Değilim)

Deadpool’un en önemli özelliklerinden bir tanesi usta bir nişancı olması. Aynı zamanda da diğer bir özelliği ise çok fazla konuşup neredeyse hiç susmaması. Deadpool her türlü silah konusunda ustadır ve aynı zamanda Ninja eğitimi almıştır. İnsanların öldürürken bile buna eğlence katarak yapan bir karakterdir. Sanatı çok sevmektedir. Ancak bu çok sevdiği sanat öldürme sanatıdır. Kendisi İspanyolca, Almanca ve Japonca gibi dilleri de oldukça iyi konuşmaktadır. Kendisi Wolverine’in hücrelerinden iyileşme gücüne sahip olmuştur. Fakat almış olduğu tüm yaralar Wolverine’den çok daha hızlı bir şekilde iyileşir. Sahip olduğu bu iyileştirme gücü onu tamamen parçalara ayrılsa bile kurtarabilir. Yani Deadpool’u parçalara ayırsanız bile hayatta kalabilir. Deadpool, Thanos tarafından ölümsüz olarak lanetlenmiştir. 800 yıl sonra bile Deadpool’un hala yaşadığını kanıtlayan karakterler de oldu.

Deadpool Her Şeyin Farkında 

Deadpool çift kişilikli bir karakterdir. Aynı zamanda Marvel evreninde yer alan bazı karakterler gibi 4. duvarı aşabilen biridir. Yani bir çizgi romanda ya da sinema filminin içerisinde  yer aldığının tamamen farkındadır. Çizgi romanda bir sonraki gelen kareyi okuyabilir ve hatta bu konuşma balonu ile de uğraşıp onu kurcalayabilir. Akli dengesi pek çok yönden bozuk olduğu için telepat gücüne sahip olan kişiler onun zihnine giremezler ve onun düşüncelerini kontrol edemezler. İyileşme yeteneği vücudundaki kanser hücreleri tam anlamı ile yok etmez. Kanser hücresini üretmek ve onu tekrardan yok etmek şeklindeki bir döngüde iyileştirme yeteneği ilerler. Bu da beyin hücrelerinin sürekli olarak ölüp yeniden yenilendiği için Deadpool delidir. Cildi berbat halde olduğu için kostümünü çok fazla çıkarmaz.

Gerçek adı Wade Wilson da olsa Deadpool karakterinin geçmişi konusunda kimse kesin bir bilgiye sahip değildir. Annesini kanser yüzünden kaybetmiştir ve  babası da arkadaşı tarafından öldürülmüştür. Wade Wilson’ın aynı zamanda bir ordu geçmişi vardır. Bu işleri de bıraktıktan sonra kiralık katil ve suikast gibi işlerle uğraşmıştır. Bu şekilde gerçekten ölmeyi hak eden kişileri öldürmeye başlar. Zaman içinde başarısız olduğu her görevinde ardından plastik cerrahi ile yeni bir kimlik edinme gibi bir alışkanlığa sahip olur.

Deadpool Güçlerine Nasıl Sahip Oldu? 

Wade Wilson uzunca bir süre sonra Vanessa isimli bir hayat kadınına aşık olacaktır. Kanser olduğunu öğrendikten sonra hasta bir adam ile yaşayıp hayatını mahvetmemesi için Vanessa’yı çok sevmesine rağmen onu terk eder. Bunun ardından da bir süper insan geliştirme programı olan Weapon X isimli bir programa kanser tedavisi olmak için dahil olur. Buradaki yapılan deneylerde başka bir denek olan Wolverine’in iyileştirme yeteneği onun üzerinde kullanılır. Verilen bir görevde bir diğer deneği öldürdüğü için bu programdan atılır. Ardından da başarısız olan deneklerin gönderildiği bir fakülteye alınır. Doktorun sadist bir asistanı olan Ajax’ın hastalara işkence yapmış olduğu bu yerde hastalar arasında Deadpool yani ölüm havuzu adından bir oyun yer almaktadır. Bu oyun bir sonraki olayda kimin öleceğini tahmin etme oyunudur. Wade, sadist asistanın işkence ettiği bir hasta dostunun acısına son verebilmek için onu öldürdüğünde asistan onun kalbini söküp ölüme terk eder.

İntikam ateşi ile yanıp duran Wade bir süre sonra iyileşir ve doktorun asistanını da öldürünce Deadpool ismine sahip olur. Çünkü ortada şöyle bir gerçek vardır. Sırada kimin öleceğine kendisi karar vermiştir.

Ölümsüz Deadpool 

Deadpool geçmişte 3 kere ölmüştür fakat bir şekilde ölümden geri dönmenin bir yolunu bulmuştur. Ancak tüm bu yaşadıkları onun dengesiz aklına hiç de yardımcı olmamıştır. Dünya’nın dışına biraz çıkarsak evrenin en güçlü kişisi olmak isteyen Thanos, Ölüm’e aşıktır. Fakat Ölüm de Deadpool’a aşıktır. Deadpool’un ölüme kavuşmasını engelleyen Thanos, onu tekrardan hayata döndürmüş ancak bunun sonucunda Deadpool’un 4 farklı kişiliği ortaya çıkmıştır. Bunlar zaman içinde temizlenmiş olsa da hayatta kalan tek Deadpool akli dengesini kaybetmiş olan Deadpool’dur.

Marvel’deki Karakterlerle Uğraşmak Hoşuna Gidiyor

Deadpool, Marvel dünyasındaki neredeyse her karaktere bir kere de olsa sataşmıştır. Deadpool ne iyi ne de kötü bir karakterdir. Deadpool’u bir anda düşmanların yanında da görebilirsiniz kahramanların yanında da. Maskesini çıkarttıkları zaman korkunç haldeki yüzünü görecekleri için kendisini sadece kostümün içinde iyi hisseder. Sonsuz bir hastalığın içinde sıkışık kalmış olsa da bir şekilde eğlenmenin yolunu bulmaktadır.

Sürekli konuşan ve ne yapacağı belli olmayan Deadpool ilk olarak 1991 yılında New Mutants’ın 98. sayısında karşımıza çıkıyor. DC’ye ait olan Deathstorke’un soyadı gibi Deadpool’un soyadının Wilson olması biraz gereksiz olsa da bu ayrıntılara pek fazla takılmıyoruz. Deadpool karakterini yaratan kişi Rob Liefeld’dır. Örümcek Adam’ın gevezeliği, Punisher’ın öldürmeyi umursamaması ve Wolverine’nin iyileştirme gücü gibi pek çok faktör biraz abartılarak oluşturulan bu karakter yavaş yavaş Marvel dünyasında zirveye doğru tırmanmayı başardı. Bu karakterin yaratıcısı olan Rob Liefeld en sevdiği sayının Deadpool’un 900. sayısı olduğunu ifade ediyor.

Deadpool ve Sinema

Deadpool’u sinemada ilk kez X-Men: Origins filminde Wade Wilson’ı Ryan Reynolds tarafından yan rolde izleme fırsatını yakalamıştık. Ancak film ilerledikçe Deadpool’un katledilişine tanıklık ettik. Ağzı filmde yok edildi ve gözlerinde ışın atması gibi durumlar filme saçma bir şekilde yansıtıldı. Çok fazla geçmeden Wolverine ve ağabeyi tarafından öldürülmesi de Deadpool hayranlarını o dönemde baya bir kızdırmıştı. Fakat filmde yazılardan sonra bir sahne var ve Deadpool gözlerine açarak kamera doğru sessiz olmaları şeklinde sesler çıkarıyor.

Bu sahneleri fazla dikkate almadık ve 2016 yılında Deadpool’un kendi sinema filmi vizyona girdi. Vizyona girdikten sonra Deadpool bir anda oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Bu filmin baş rolünde de yine Ryan Reynolds yer aldı. Seyirciler filmde oldukça eğlendiler ve aynı zamanda da aksiyon sahnelerinin tadını çıkardılar. Serinin ikinci filmini de sabırsızlıkla bekliyoruz. Yüksek ihtimalle serinin ikinci filmi ilk filmden çok daha fazla ilgi görecektir.

Deadpool ve Wolverine

Eski bir dostu olan Cable başka pek fazla dostu olmasa da o Wolverine ile kanka olduklarını düşünmektedir. Kendisini Iron Man ve Spiderman gibi karakterlere de oldukça yakın görmektedir. Spiderman’in kostümünün de kendi kostümüne benzediğini düşünmektedir. Bazı kişiler ona Ninja Spiderman dediği için bozulur. Zamanı geldiğinde kavga etmekten hiç çekinmediği Kaptan Amerika onun çocukluk kahramanıdır. Kadınlara karşı oldukça zaafı vardır. Ancak karakterimiz şu an evli ve mutlu bir hayat sürmeye devam ediyor.

Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor

Wade Wilson tıraş olmayı pek fazla becerememektedir. Deadpool’un sesi de benzin ve çakıl taşına benzetilmiştir. Bu sebepten dolayı çizgi romanlarında konuşma balonları diğerlerinden farklı bir şekilde ya da farklı bir renkte olabilir. Deadpool’un tüm Marvel karakterlerini öldürdüğü hikayesi serisi en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Bununla da yetinmeyip Deadpool gidip klasikleri öldürmeye başlar.

Deadpool ilerleyen zamanlar da karşımıza pek çok kez çıkacak gibi görünüyor. Ne yapacağı belli olmayan bu adamın hikayesine biraz olsun bu yazımızda göz attık.

Deadpool Hakkında Bilinmeyenler
9.210 Üzerinden
Okuyucu Oylaması: (9 Oylar)
9.2

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler