Bugünkü yazımızda Yıldızlararası , Başlangıç ve Kara Şovalye 3 ‘ lemesiyle gönüllerde taht kuran usta yönetmen Christopher Nolan ‘ ın favori 10 filmini derledik .

 

10.Greed

1924 yapımlı çok eski bir yapım olan Greed oldukça özgün ve ilgi çekici bir senaryoya sahip . Dram katagorisinde değerlendirilebilecek bu yapımda ; Piyango kazanan şanslı kişinin açgözlü çekememezlik yapanlar tarafından hayatının mahvedilmesi anlatılıyor . Filmin başrollerinde Gibson Gowland ve Zasu Pitts bulunuyor . Filmin yönetmeni ise Erich von Stroheim . 

 

 

9.Mr.Arkadin

Yine eski bir yapım . 1955 yapımlı gerilim , suç türündeki yapımda ; Amerikan bir maceraperest bir servet için Mr.Arkadin adlı kişinin geçmişini araştırmak zorundadır . Filmi yazan ve yöneten isim Orson Welles .

 

 

8.Koyaanisqatsi

Dünyanın özünü anlatan bir film . İnsanlığın anlamını anlatan bir belgesel filmi . 1982 yapımlı bu efsane filmin yönetmeni Godfrey Reggio . Başroller ise  Lou Dobbs, Ted Koppel . 

 

 

7.For All Mankind

Amerikan ‘ ın aya çıkışını belgeleriyle anlatan belgesel filmi . 1989 yapımlı filmin yönetmeni Al Reinert . 

 

 

6.Merry Christmas Mr. Lawrence

İkinci Dünya SAVAŞI sırasında, bir İngiliz Albay’ın kan dökülmesini önlemek için, bir İngiliz ve bir Japon ESİR kampı Komutanı arasındaki kültürel farklılıklar arasında köprü kurmak için çalışmaları anlatılıyor . Yine ilginç bir senaryoya sahip bir film . Dram , savaş katagorisinde değerlendirebileceğimiz 1986 yapımlı filmin yönetmeni Nagisa Ôshima . 

5.Bad Timing

Dram gizem türündeki 1980 yapımlı filmde ; bir pskiyaktrisin evli bir kadın ile müfettiş tarafından basılması anlatılıyor . Yönetmen Nicolas Roeg . 

 

3.The Thin Red Line

İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsünün anlatıldığı filmin yönetmeni usta isim Terrence Malick . 

 

2.12 Öfkeli Adam

12 tane jüri üyesinin cinayet tartışmasının sinemaya uyarlandığı bu efsaneler efsanesi filmde başrolleri : Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler paylaşıyor . Filmin yönetmeni ise Sidney Lumet.

 

 

 

1 . The Hit

Nolan ‘ ın film zevkinin değişik olduğunu az çok anlamışsınızdır . Ancak 1 numaraya bu filmi koyarak ne yaptığını anlamış değiliz . Imdb ‘ sitesinde sadece 5000 kiinin oyladığı ve 7.1 puan alan filmde ; iki arkadaşın 10 yıl önce karıştıkları bir banka soygununu ihbar ederek İspanya’ya kaçan muhbir arkadaşlarını yakalayıp intikam alma planları anlatılıyor . Yönetmenlik koltuğunda oturan isim ; Stephen Frears .

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler