Para ve Güç Sahibi

Tony Stark bilindiği üzere Dünya üzerinde en etkili olan iki güce sahip. Bunlar tabiî ki de güç ve para. Kendisi ünlü bir playboy ve aynı zamanda da silah sanayi patronudur. Tony Stark, zırhı olmadan sıradan bir adamdır. Ancak bazı dövüş tekniklerini direk olarak Kaptan Amerika’dan almıştır. 1.85 boyu vardır ve 102 kilodur. Zırhını giydiği zaman da kilosu 192 kiloya kadar çıkmaktadır.

Iron Man’in zırhı titanyum ve nitinol alaşımından yapılmıştır. Bu zırh 150 tona kadar tüm ağırlıkları kaldırabilmektedir. Iron Man’in kostümü gezegendeki en güçlü silahlardan bir tanesidir. İçerisinde yer alan özellikleri sayesinde kostüm sınırsız bir şekilde enerji üretebilir. Iron Man kostümü üzerinde bacaklar ve kollar gibi kısımlarında gizli silahlar yerleştirmiştir. Bunlar zaman içinde daha da gelişmiştir. Elektro manyetik enerji yayarak etrafında yer alan teknolojik cihazları etkisiz kılabilir, zırhın içerisinde yer alan özellikler sayesinde de güç alanı oluşturabilmektedir.

En Hızlı Öğrenebilen İnsanlardan Biri!

Iron Man’in en önemli özelliği zekasıdır. Tony Stark olarak aynı zamanda da bir bilim adamıdır da diyebiliriz kendisi için. Tony Stark dünyanın en hızlı şekilde öğrenebilen insanlarındandır. Oldukça kısa sürede uzay fiziği, biyokimya ve genetik mühendisliği gibi öğrenmiş ve bu konularda uzmanlaşabilecek seviyeye gelmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen zenginliğinden dolayı oldukça kibirli, küstah ve sorumsuz bir kişiliğe sahiptir.

Tony Stark, New York doğumludur. Maria Stark ve Howard Stark oğludur. Tony Stark aslında ailesinin öz oğlu değildir. Maria ve Howard Stark’ın üvey oğludur. Kendisi evlatlıktır. Babası İkinci Dünya Savaşı’nda süper asker projesini hayata geçiren ve de Shield’ın kurulmasına öncülük eden biridir. Tony Stark, üvey olmasına rağmen anne ve babasını çok sevmektedir. Ancak anne ve babasını 21 yaşındayken kaybetmiştir.

Iron Man ilk defa 1963 yılında Tales of Suspense derginin 39. sayısında karşımıza çıktı. Bu fikir Marvel’in ünlü senaristi ve yapımcısı olan Stan Lee’den çıkmıştır. İlk çıktığında oldukça basit bir zırhı olsa da zaman içinde bu zırhın şekli daha da gelişmiştir.

Iron Man Rolü İçin Tom Cruise Düşünülmüştü

Bir zamanlar Iron Man rolü için Tom Cruise düşünülmüştü. Ancak eski döneminde çalkantılı bir hayat yaşayan Robert Downey  Jr kendini toparlaması ile birlikte bu rol için en uygun kişi olarak görüldü. Bizce doğru bir tercih yapılmış. Robert Downey Jr, 3 Iron Man, 2 Avengers filmi ve Captain America: Civil War ile toplam 6 Marvel filminde rol aldı. Kendisinin yeni çıkacak olan Spiderman filminde Peter Parker’a danışmanlık yapacağı söyleniyor. Zaten bunu bir kısmını Captain America: Civil War filminde görmüştük.

Tony Stark’ın yaşamındaki değişim Afganistan’da geliştirmiş olduğu silahları alan testi için denerken bir tuzağa düşmesi ve esir alınması ile başlamıştır. Esir düştüğü yerde Tony Stark yeni bir silah yapması için tutulmuştur. Bir patlamadan dolayı göğsüne bir şarapnel parçası girmiş ve bu parçalar kalbine doğru yavaş yavaş ilerlemeye başlamıştı. Fakat kendisi gibi bir mahkum olan biri ile birlikte bu şarapnel parçalarını Stark’ın kalbine kaymasını engellemeye yarayan ve aynı zamanda olarak kullanılabilen bir zırh icat ettiler. Normalde bu hikaye Afganistan’da geçiyor ancak ilk başta Vietnam Savaşı’nda geçiyordu. Iron Man’in kostümü gibi hikaye de zaman içinde değişimlere uğradı.

Avengers’ı Kuran Kişi Iron Man’dir

Tony Stark’ın savaşın içine girmesi daha önce hiç düşünmediği canların kıymetini daha iyi anlamasını sağladı. Bir süre zırhını daha da geliştirdi ve silah üretimini de durdurdu. Göğsündeki parça ile yaşamak zorunda kalan Stark, bu dezavantajı bir avantaja dönüştürerek onunla bütünleşmeye başladı. Kendisini iyileştirdiği için zırhını bir kurtarıcı olarak görmüş ve bir zamanlar bu zırhına halka satış için sunmaya karar vermişti. Sorumluluk almayı bir türlü becerememiş bir karakter olsa da Iron Man, Avengers Birliği’ni kuran kişidir.

Tony Stark, süper güçleri olmayan bir kahraman. Güçlerinden çok normal kişiliği daha çok ön plana çıkmaktadır. Kadınlara, alkole ve gösterişine büyük düşkünlüğü olan Stark büyük bir egoya sahiptir. Stark’ın en büyük sorunu bir alkolik olmasıdır. Onun en önemli özelliklerinden bir tanesi de bir liderlik vasfı olmasıdır.

Kısa Süreliğine Guardians Of The Galaxy Ekibine Katıldı

Farklı bir Marvel evreninde Iron Man ve Captain Amerika birbirlerine aşık olmuşlardır. Tony Stark, Spiderman için Iron Spider kostümünü de hazırlayan kişidir.  Captain Amerika dışında, Black Panther, Black Widow gibi kişilerden dövüş konusunda eğitimler almıştır. Kondisyonunu her zaman koruyan bir insan olmuştur.

Tony Stark’ın en sevdiği spor futboldur. Bu tabi Amerikan Futbolu değil bildiğimiz normal futbol. Tony Stark, Marvel evreninde büyük bir önemi olan sonsuzluk eldivenini kullanan ilk insandır. Çok uzun süreli olarak olmasa da Iron Man destek olmak amaçlı Guardians Of The Galaxy ekibine katılmıştır. Amerika’nın ünlü 51. Bölgesi de Tony Stark tarafından satın alınmıştır.

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler