MEL GİBSON KISACA HAYATI

 Merhaba arkadaşlar ! Bugün ki yazımızda sitemizde ilk defa bir oyuncunun hayatını anlatacağız . Eğer sade bir dilde oyuncuların hayatını okumak istiyorsanız sitemizde aktif kalmanızı öneririm . Lafı fazla uzatmadan oyuncunun hayatındaki bilgilere geçelim .

 

Bugün sizlere ilk defa bir oyuncunun hayatını sunacağımız için , sinema tarihinde derin etki bırakan birinin hayatından bahsetmek istedim . Bu kişi Mel Gibson . Şüphesiz sinema tarihinin en efsane aktörlerinden biri olan Mel Gibson , 5 Ocak 1956 yılında doğdu . Tam adı Mel Columcille Gerard Gibson olan oyuncu , 11 çocuklu ailenin 6.çocuğudur . Katolik lisesindeki zamanını aşçı ya da gazeteci olmak hayalleriyle geçiren Gibson, okulu bitirdikten sonra New South Wales Üniversitesi ‘ nin drama bölümüne girdi. Ablasının kendisinin haberi olmadan kayıt yaptırması üzerine zorunlu olarak başladığı oyunculuk, yıllar geçtikçe vazgeçilmez bir tutkusu haline geldi. Buradan ablasına teşekkürlerimizi iletelim . Neyse sonra Mel Gibson öğrencilik yıllarında Summer City adlı filmde Scollop adında genç bir sörfçüyü canlandırdı . Oyuculuğuyla George Miller ‘ ın gözüne giren Mel Gibson , bir anda kendini Mad Max adlı aksiyon filminde buldu .

mad max

 

Mad Max filminde sergilediği oyunculukla Avustralya ‘ da büyük üne kavuşan Mel Gibson , filmin devamı niteliğindeki The Road Warrior filminde Amerika ‘ da tanındı . Gallipoli filmindeki rolüyle En İyi Aktör dalında Avustralya Film Enstitüsü ödülünü kazanan aktör, “The Year of Living Dangerously”, “The Bounty” ve “Mrs. Soffel” adlı filmlerle ödülü hak ettiğini gösterdi .  People dergisinin 1985 yılında düzenlediği yarışmada “Yaşayan En Seksi Adam” unvanının da sahibi olarak kadınların tutkusu haline gelen Gibson , Cehennem Silahı filmindeki oyunculuğuyla dünyaca tanınan bir aktör haline geldi .

mel-gibson-expendables-3

 

1994 yılında yönetmenlikle de uğraşmak isteyen Gibson Brave Hearth filmiyle patlama yapacaktır . 1995 yılında hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olduğu filmde 2 oscar kazandı ve bütün dünyada fenomen haline geldi .

 

411363

 

Bu arada ilginç bir not : Gladyatör filminde başrol oyuncusu olarak önce Mel Gibson seçilmiştir . Ancak teklif sırasında başka bir filmde olan Mel Gibson bu rolü reddetmek zorunda kalmıştır . 

 

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler