Exodus: Tanrılar ve Krallar  filmi hakkında inceleme , eleştiri , yorumlarımızı bu yazıda sizlerle paylaştık.

Fragman

Teknik Bilgi

Vizyon Tarihi : 12 Aralık 2014

Yönetmen : Ridley Scott

Oyuncular : Christian Bale , Joel Edgerton , John Tutturr

Yapım Yılı – Yeri : 2014 – ABD , İngiltere , İspanya

IMDB :  6,1

Tanıtım

Ramses ve Musa Mısır hükümdarının ailesinde büyümüş yetişmişlerdir. Kardeş olmasalar da kardeş gibi büyümüşlerdir.Zaman ilerlemiş çocuklar büyümüş artık sorumluluk alma zamanı gelmiştir. Ramses hükümdarın soyundan geldiği için firavun olur ve Musa ‘ yı da kendisinin danışmanı ve komutanı yapar. Bir gün Ramses canı gibi sevdiği Musa’nın İbrani soyundan geldiğini öğrenince onu çölde ölüme terk eder. Musa her şeye rağmen pes etmeden doğuya doğru yolcuk etmeye başlar. Doğuda rastladığı bir kabile evlenip yuva kurmuştur. Çobanlık yapmaya başlayan Musa 9 yıl boyunca bu köyde kalmıştır. Bir gün koyunları yasak dağa kaçmış onları geri getirmek için peşlerinden gitmiştir. Dağda heyelan olmuş ve çamurun altında kalmıştır. O sıra bir çocukla karşılaşan Musa bir süre bunun şokunu atlatamamıştır. Çocuk Musa’ya İbranileri kurtarması için yola çıkmasını ve savaşmasını söylemiştir. Yola koyulan Musa 400.000 köle İbraniliyi kurtarmak için çabalayacaktır.

Gladyatör filminin yapımcısı Ridlet Scott bu filminde Hz.Musa’nın hayatını ve hayatındaki verdiği önemli kararları Tevrat’ın bazı bölümlerinden esinlenilerek konu edinmiştir.  Genel anlamda Musa’nın doğumu ve kraliyet ailesinde ki yaşantısı ile başlayan film olağan üstü bir şekilde son bulmaktadır.

Yazar Yorumu

Yıllarca okuyup öğrendiğimiz ve bildiğimiz bir konu olan Hz.Musa ‘ nın hayatı bir çok senariste ilham kaynağı olmuş ve hakkında bir çok film yapılmıştır. Bu filmde de senaristler Bill Collage , Adam Cooper , Steven Zaillian bazı bölümlerde değişikler ve eklemeler yaparak filmi kendilerince özgünleştirmişlerdir.

 

Tevrat’tan esinlenilerek yazılmış ve olayların ilerleyişi gerçeğe yakın denilebilir.

Film aynı konuda şuana kadar çekilmiş filmler arasında en iyisi denilebilir. Efektler ve oyunculuklar çok başarılı. Filmdeki şehir manzaraları olsun savaş sahneleri olsun çok hoşuma gitti.

Başlangıcından itibaren aksiyon hız kesmeden devam etmekte ve filme odaklanıp kalıyorsunuz diyebilirim.Kategori olarak aksiyon filmi görünüyor fakat savaş ve bilim kurgu filmi de denilebilir.

Konunun işleniş tarzı , anlatımı çok sade ve akıcı. İlerleyen sahnelerde bazı absürt sahneler eklenmiş bu benim açımdan olumsuz bir şey ama yabancı filmi illa bir yere bir şeyler sokacaklar.

Gladyatör filminden tanıdığımız Ridley Scott bu filmde de elini korkak alıştırmamış ve oldukça başarılı bir filme imza atmıştır.

IMDB 6.1 görünüyor ama bence 7 ve üzeri bir puanı hak ediyor.

Filmi alt yazılı izlemenizi tavsiye ederim çünkü türkçe dublaj hiç güzel olmamış . Seslendirmeler felan hiç uymamış. İyi Seyirler.

Filmden Kareler

Exodus: Tanrılar ve Krallar 5 Exodus: Tanrılar ve Krallar Exodus: Tanrılar ve Krallar 2 Exodus: Tanrılar ve Krallar 3

Exodus: Tanrılar ve Krallar
Senaryo6.7
Oyunculuk7.2
Efekt7.4
Akıcılık7.1
7.110 Üzerinden
Okuyucu Oylaması: (2 Oylar)
4.2

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorumlar

 1. jackson

  Bence ortalama kalitede bir filmdi. İzlenmesini tavsiye ederim ama yine de çok fazla beklenti içine girmeyin. Zaten Christian Bale Hz. Musa rolü için pek iyi bir seçim olmamış. Bu tür ağır rollerde Mel Gibson veya Russell Crowe gibi aktörler daha iyi olurdu.

  Cevapla
  • Emirhan

   Film dini konuda değilde biraz bilim kurguya dayatılarak çekilmiş gibi bir hava sezimledim. Aktöründe buna etkisi olmuştur muhakkak.

   Cevapla
 2. Meclis-i Âlâ

  Bu tarz filmlere büyük ilgim var. Zaten yönetmenin başarıları da ortada. Fragmandan da anlaşılacağı gibi bizi çok büyük bir film şöleni bekliyor.

  Cevapla
 3. Hakan

  bu tarz filmleri severim tam tarzıma göre. bahsedilen film hakkında bir bilgim yok bakalım nasılmıs buradan yorum bildirecem izleyip

  Cevapla
 4. Thor

  Filmi yeni izledim ve başarısız buldum açıkcası nedeni ise gayet belli gerçek ile alakası yok sonunda ramsesin yaşaması ise tamamen fiyasko.

  Cevapla
  • Film Yorumları

   Evet bende ölmediğini görünce şaşırdım ama düşününce “Tevrat’a göre uyarlanmış bir film belkide Tevrat’ta bir şekilde yazıyordur.” dedim.

   Cevapla
 5. Atilla

  Christian Bale filmlerini hiç atlamam jüride olsam oscar’a boğabilirim kendisini ,film mükemmel sadece en meşhur mucizlerden biri olan nehrin ikiye ayrılması daha güzel yansıtılabilrdi kesinlikle izlenmesi gerekiyor bence

  Cevapla
 6. İki Kafadar

  Film güzel ama gerçekleri çok saptırmışlar kesinlikle çok saptırmışlar

  Cevapla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler