Merhaba arkadaşlar uzun zamandır düşündüğüm fakat bir türlü fırsat bulamadığım Hollywood’un hasılat rekorları kıran filmlerinin listesini sonunda yazmaya başlıyorum. Bu liste aslında çok güzel bir film öneri başlığı olacak çünkü listedeki bütün filmler birbirinden güzel , aralarından izlemediklerinizi seçerek kesinlikle boş vakitlerinizde izleyiniz. Listeye şöyle genel olarak baktığımızda bilim kurgu ve dram kategorisi ağırlık basıyor.  Liste eminimki önümdeki 1-2 kaç sene içerisinde büyük değişimlere uğrayacak çünkü DC ve Marvel’in çok iyi filmleri çıkmaya başlıyor. O yüzden bu listeyi farklı bir başlık altında ileri ki zamanlarda tekrar düzenleyebilirim. Haydi listemize başlayalım. Part part yayınlayacağım çünkü elimde çok uzun bir liste bulunuyor.

1-) Avatar

avatar_wallpaper_22

Çok uzun ve maliyetli bir film olan Avatar hiç şüphesiz bu zamana kadar Hollywood’un çıkardığı en iyi filmlerden bir tanesi. Fakat önümüzdeki yıllarda bu filmin serilerinin çıkması ile belki tahtından olabilir. Filmin bütçesi kesin olarak bilinmese de dünya genelinde yaptığı 2 Milyar 787 Milyon 965 bin 87 $ hasılatı ile listemizin en tepesinde yer almaktadır. 2009 yapımı olan film hem efektleri hem de senaryosu ile bence bu hasılatı son kuruşuna kadar hak ediyor. James Cameron’un yazıp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda ise Sam Worthington, Zoe Saldana ve Sigourney Weaver gibi isimler yer alıyor.

 

2-) Titanik

titanik_3966

Şu film yüzünden çocukluğumu yaşayamadım diyebilirim. Çocuk yaşta olmayan aşk acısını çektim vallahi. Günlerce etkisinden kurtulamamıştım. 1997 yılında tamamlanan film o yılların unutulmaz filmlerinden bir tanesine dönüşmesi uzun sürmedi. 200 Milyon $ bütçe ile çekilen filmin gişe hasılatı ise 2 Milyar 186 Milyon 772 Bin 302 $’dır. Yapılan onca masrafın hakkını vermiş diyebiliriz. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan isim ise oldukça çarpıcı. Listemizin ilk sırasında yer alan Avatar filmini yazıp yöneten James Cameron , Titanik filmini de yazıp yönetmiştir. Ünlü yönetmenin bu başarısı beni cidden çok şaşırttı. Filmin oyuncu kadrosunda ise yeni Oscar ödülü almış olan Leonardo DiCaprio’ya Kate Winslet, Billy Zane gibi isimler eşlik ediyor.

 

3-) Star Wars: Güç Uyanıyor

327843

Star Wars macerasının 7.filmi olan Güç Uyanıyor ülkemizde 18 Aralık 2015 tarihinde vizyona girdi. Pek çok eleştiri alan filmin bu başarıyı yakalamış olması oldukça garip aslında.  245 Milyon $ bütçe ile tamamlanan Star Wars: Güç Uyanıyor filmi dünya genelinde toplamda 2 Milyar 68 Milyon 178 Bin 225 $ hasılat yapmayı başardı. Filmin çıktığı zamanları hatırlıyorum da film biletten çok oyuncak ve süs eşyası sattı neredeyse. Her yerde Star Wars görmekten sıkılmıştım. Konumuza dönecek olursak. Filmin yönetmenliğini J. J. Abrams yaparken filmin oyuncu kadrosunda ise Daisy Ridley, John Boyega ve Adam Driver dikkat çeken isimler.

 

4-) Jurassic World

Jurassic-World-Through-the-Teeth-Logo

Sırada yine büyük eleştiri alıp da hasılat rekoru kırmayı başaran filmlerden bir tanesi var . 12 Haziran 2015 tarihinde ülkemizde vizyona giren film Jurassic serisinin farklı bir serisi diyebiliriz. Ana konudan biraz sapılmış olsa da konu gene aynı tabi ki .Filmin yönetmenliğini Colin Trevorrow yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise göze çarpan isimler Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Nick Robinson’dır. Filmin parasal değerlerine bakacak olursak. Filme toplamda 150 Milyon $ harcandı. Bunun karşılığında film tüm dünyada toplamda 1 Milyar 670 Milyon 400 Bin 63 $ hasılat yaptı.

 

5-)  Yenilmezler

avengers

4 Mayıs 2012 tarihinde ülkemizde vizyona giren film, çok büyük ilgi gördü. Süper kahramanların toplu olarak yer aldığı bu filmde unutamadığımız pek çok sahne yer alıyor. Marvel dünyasının bu liste de bu kadar geri de kalması açıkcası beni biraz üzdü. Çünkü benim fikrime göre bu film Star Wars ve Jurassic World’den kat kat daha iyiydi. Yine de eleştirilerimizi farklı konulara saklayalım. Filmin yönetmenliğini Joss Whedon yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo gibi isimler yer alıyor. Film toplamda 220 Milyon $ bütçe kullanmıştır. Bu bütçeye karşılık dünya genelinde toplamda 1 Milyar 519 Milyon 557 Bin 910 $ hasılat yapmayı başarmıştır.

 

Hollywood’un en çok hasılat yapan filmleri listemizin ilk partını tamamlamış olduk. İkinci partı yayınladığımda buradan direk link vereceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler