Kaçış 1950  filmi hakkında inceleme , eleştiri , yorumlarımızı bu yazıda sizlerle paylaştık.

Fragman

Teknik Bilgi

Vizyon Tarihi : 10 Nisan 2015

Yönetmen : İbrahim Biçer

Oyuncular : Zeynep Gülmez , Atilla Saral , İlker Gürsoy

Yapım Yılı – Yeri : 2015 – Türkiye , Bulgaristan

Tanıtım

1950 yıllarda Bulgaristan’da ki baskılar artırmış bir çok insan kaçmak için yol arar olmuştur. Bulgaristan’da yaşayan 3 Türk genci baskılardan bunalmış Türkiye’ye kaçmaya çalışırlar. Bu gençlerin başına gelen olayları anlatan film gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir.

Çocukluğundan beri bir çok gazeteye yazı gönderen Mustafa hep Türkiye’ye gitmek istemiş fakat bir türlü gidememiştir. Üstüne üstelik Bulgaristan’daki askerlik kurallarını çiğnediği için ceza yemiş Türkiye’ye turist olarak bile gitmesi yasaklanmıştır. Ne yapıp edip Türkiye’ye gitmesi gereken Mustafa çevresindeki arkadaşlarının planına uyup kaçış planı hazırlamışlardır. Fehim ve Ramazan ile birlikte yola koyulan Mustafa’nın başına bir çok olay gelecektir…

Yazar Yorumu

Nenelerimiz dedelerimizin zamanında çektiği sıkıntıları göz önüne seren filmin senaryosu oldukça iyi. Dönemin zorluklarını , baskıcı sistemini ince ince dokuyan filmin senaryosu gerçek bir hikayeden alınmıştır. Bir türk filmi olarak oldukça iyi iş çıkarılmış ve filmlerin kalitesinin giderek arttığı göze çarpmakta.

Türk kültürüne olan saygı , örf ve adetlere uyularak birebir o dönemin geleneğine uygun çekilmiş ve filmde bir çok unutulmuş adetlere de dikkat çekilmiş.

Oyuncu kadrosundaki genişlik ve kalite filmin kalitesini de ortaya koymakta. Film kadrosunda bulunan Zeynep Gülmez , Atilla Saral , Burak Kaya , Efe Kopuz  ve Onur Bayraktar filmin kadrosunda ki dikkat çeken isimler.

Olumsuz olarak gördüğüm tek nokta oyunculukta ki eksiklik. Özellikle dövüş sahnelerinde ki yapmacıklık bir çok türk filminde karşımıza gelmekte ve buna bir türlü çözüm bulunmadı.

Ek bilgi olarak filmin final sahnesi beğenilmediği için tekrar çekilmiştir. Ayrıca film vizyona girmeden TRT tarafından satın alınmıştır.

Tarihi ve genel kültür dolu bu filmi izleyerek bir çok bilgi öğrenebilirsiniz. İzlemenizi tavsiye ederim.

Filmden Kareler

kaçış 1950 resim 4 kaçış 1950 resim 3 kaçış 1950 resim 2 kaçış 1950 resim 1

Kaçış 1950
Senaryo6.5
Oyunculuk6
Akıcılık6.8
Efekt6.1
6.410 Üzerinden
Okuyucu Oylaması: (3 Oylar)
5.1

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorumlar

  1. Sadık

    Bu tarz filmleri her zaman tebrik etmişimdir çünkü kendi tarihimizi anlatmaları mutluluk verici.

    Cevapla
  2. Hasan

    zeynep gülmezin oyunculuğunu çok beğenmiştim bu filmde yorumlarınız için teşekkürler.

    Cevapla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler