Sinema sektörü günden güne kendini geliştirmeye devam ediyor. Teknolojinin sağladığı nimetleri son damlasına kadar kullanmayı başaran ve bu sayade olağan üstü filmler ortaya koyan sinema sektörü her geçen yıl üstüne koymayı başardı. Neredeyse her hafta bir düzine film sinemalarla buluşuyor. Bundan yıllar önce böyle bir durumun gerçekleşmesinin mümkün olacağı bile düşünülemezdi. Tabi ki eski yıllarda filmlerin tadı ile son yıllarda filmlerin tadı bir tutulamaz. Bir kere o yıllarda bir filmi izleyebilmek için bulunduğunuz veya yakın çevrenizde bulunan bir sinemaya o filmin gelmesi gerekiyordu. Bilet bulma çabalarıda bunun cabası tabi ki. Bunca zahmetten sonra o filmi gidip izlediğiniz de sizde apayrı bir tat bırakıyordu. Günümüzde ise her film bir tık uzağınızda. Binlerce film sitesi arasından hangisini seçeceğinizi şaşırır durumdasınız.

Bunun yanı sıra artık filmler için bir sürü seçenek sunulur oldu. İngilizce altyazılı film izleyebileceğimiz bir çağa geldik. Kimileri dil geliştirmek için bu yöntemi seçse de kimileri de çeviri hatalarından dolayı oluşan anlam kaymasını gidermek için bu yola başvuruyor. Yine de yerli film izlerken bu seçenek pek mantıklı olmuyor. Çünkü yerli filmlerde günümüz türkçesinin her lisanı kullanılıyor. Buna ek olarak lehçeler ve şiveler de işin içine girince doğru dürüst çeviri yapmak imkansız kalıyor.

Dil geliştirmek isteyenler için filmler büyük bir nimet. Hem dinleme kabiliyetiniz hemde okuma kabiliyetiniz gelişiyor. Mesela Gifted 2017 filmini izliyorsunuz. Bu filmi türkçe dublajlı bir şekilde açıp izleseniz sadece görsel zevk kazancınız olur ve keyifli vakit geçirirsiniz. Fakat türkçe altyazılı film izlemeye kendinizi alıştırırsanız Gifted filminden hem görsel zevk alırsınız hemde farkında olmadan bile dil yeteneğiniz gelişmiş olur.

Film sektörü günümüzde bize pek çok imkan sağlıyor. Boş vakitlerimizin vazgeçilmesi olması yanı sıra , dil , tiyatro ve kültür konusunda bize bir çok şey katıyor. Sektörün gelişmesi ve imkanların artması ile film sektörü fabrika gibi işlemeye başladı. Bu yüzden filmlerin kalitesi düşse de her yıl adı milyonlarla anılan bir çok film sektöre giriş yapıyor.

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler