Bana göre tarihin gelmiş geçmiş en iyi yönetmenidir Quentin Tarantino . Kötü filmi yoktur . Bütün filmleri sizi etkisine alır , bırakmaz . Bugün Tarantino ‘ nun yönettiği en iyi 5 filmi derledim . Ancak şunuda söyleyeyim . Hazırladığım en zor listelerden biri oldu .

 

5.Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri – 1992)

Quentin Tarantino ‘ nun ilk filmi … Rezarvuar Köpekleri filmini listeye almazsam olmazdı . Bir soygun filmi diye değerlendirebiliriz . Ancak filmi film yapan ve ayrıca Tarantino ‘yu farklı kılan soygunu değil soygundan sonrasını esas almasıdır . 1992 yapımlı film 719.247 kişinin oyuyla Imdb ‘ den 8.3 puan almıştır . Puanını sonuna kadar hak eden filmin başrollerini teve Buscemi, Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen ve Quentin Tarantino gibi isimler paylaşmaktadır.

 

4-The Hateful Eight (2015)

Tarantino’nun 8. ve son filmi … Western türündeki yapım senaryosuyla oyunculuğuyla  , akıcılığıyla efektleriyle müzikleriyle en iyi filmler arasında kabul gören bir başyapıt . Bir cellat bir suçluyu adalete teslim etmek için yola koyulur . Ancak hava durumu karlı ve soğuk olunca bir tesise sığınmak zorunda kalırlar . Daha sonra olaylar olaylar … İlginç diyaloglar ve harikulade müzikler ile filmin ne zaman bittiğini anlamayacaksınız . Bu efsane filmin başrollerinde ;  Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh yer alıyor . 

 

 

3-Django Unchained (Zincirsiz – 2012)

2 ye mi koysam diye çok kararsız kaldım . Harika senaryo harika yönetmen ve harika oyuncular … Yine diyologlar muhteşem . Müzikleri de takdire şayan . Ancak beklenen bir son yakışmamış güzelim filme . Filmin süresi normal filmlere göre biraz daha fazla . Ama bu senaryo uzatılmadan ancak bu sürede bitebilirdi . Christoph Waltz ‘ ın şahane oyunculuğunda da vurgu yapmadan geçmeyelim .

 

 

2-Kill Bill Serisi

Tarantino ‘ nun dünyaca resmen tanındığı film şüphesiz Kill Bill ‘ dir . Önceki filmlerinde de büyük başarı sağlamasına rağmen bu filmde uçuşa geçmiştir . Kan kan ve kan … Daha çok kan . Filmin yarısının kandan oluşması beni hiç sıkmadı açıkçası . Aksine eğlendirdi . Başrolde kadın olması tamamen Tarantino ‘ ya özel . Bana göre filmin bu kadar hasılat almasındaki en büyük etken başrolde Uma Thurman ‘ ın bulunması . İzlemeyenler kesinlikle izlemeli . 

 

1- Pulp Fiction – (Ucuz Roman – 1994)

Geldik zirveye . Sinema tarihinin en efsane filmlerinden biri olan Ucuz Roman çıktığı ilk hafta hasılatı bütçesini 2 ‘ ye katladı . Tarantino ‘ nun bana göre şüphesiz en iyi filmidir bu film . Tarantino bu filmi hem yazıp hem yönetti . Zor işti yaptığı  . Ama 67.Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday gösterilen ve En İyi Orijinal Senaryo Ödülü’nü alan film aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye’yi de kucakladı . Tebrikler Quentin Tarantino . Sen unutulmayacak efsanelerdensin !

 

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler