Bu yazımızda iki Oscar ödülü almış , neredeyse bütün filmleri başyapıt olan oyuncu Tom Hanks ‘ in en iyi 5 filmini sizler için derledim . Bu tarz yazıların daha çok gelmesini istiyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz .

tom-hanks-actor-man-wallpaper-wallpapers

 

5. Yeni Hayat  ( Cast Away )

  22 Aralık 2000 tarihinde vizyona giren ABD yapımlı film , gerek senaryosuyla gerek oyunculuğuyla tüm dünyanın çok beğendiği eşsiz bir film olmuştur . Robert Zemeckis yönetmenliğindeki bu hayatta kalma filminde , Tom Hanks ıssız adada tek başına kalan Chuck karakterini canlandırmaktadır. Tom Hanks ‘in filmde gösterdiği usta performansla ” Altın Küre Drama Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü” ‘nün ve “People’s Choice Favori Erkek Film Oyuncusu Ödülleri ” ‘nin sahibi olmuştur.

203644-cast-away

Bir kargo işinde yönetici pozisyonunda çalışan Chuck , iş arkadaşlarıyla uçakla kargoyu gönderirken uçak okyanusa düşer . Bu kazadan sonra hayatta kalan tek kişi Chuck ‘tır . Issız adada Chuck  yalnızlık problemini nesnelerle arkadaşlık kurarak çözmeye çalışacaktır . Uzunca bir süre hayatta kalmayı başaran Chuck ana vatanına geri dönebilecek midir ?

İmdb Puanı : 7,7

4. Sıkıysa Yakala

Başrollerde 2 ayrı yıldız … Tom Hanks ve Di Caprio . Bu ikiliyi beraber görmek için bile izlerim ben bu filmi . Ancak oyunculuk kadar senaryosu da bi o kadar iyi . FBI ajanları kendilerini çok üst seviyede  görmektedir . Ancak karşılarında yakalanması güç 20 ‘li yaşlarında bir çocuk vardır.

2

Yönetmen ve yapımcısı Steven Spielberg olan film macera türünde . İzlemenizi önerdiğim 2002 yılında ABD yapımlı bir film . Film 8,0 İmdb puanını ve listemizin 4.sırasına girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

İmdb Puanı : 8,0

3.Yeşil Yol ( The Green Mile )

Geldik listemizin en iyi 3 filmine … Filmlerin hepsi birbirinden güzel . Filmleri sıraya koymak çok zor . Ama hepsinin de 1. sırada olabileceğini söyleyeyim . Tom Hanks ‘in unutulmayacak efsane filmi . Tom Hanks bu filmde gardiyan rolünde . Filmde suçsuz yere hapse giren ve doğa üstü güçlere sahip bir adamın gardiyanla yaşadığı dramatik olayları anlatıyor.

theGreenMile

Film izleyen herkesi ağlatmayı başarıyor . Ancak filmin hiç Oskar almaması film eleştirmenleri tarafından tepki görmüştür. 8,5 İmdb puanını kesinlikle hak eden filmin yönetmeni Frank Darabont ‘tur.

İmdb Puanı : 8,5

2.Er Ryan’ı Kurtarmak

2.Dünya savaşında 3 oğlunu kaybeden anne geriye kalan son oğlunun bulunmasını başkana talep eder . Başkan kabul eder ve 8 kişilik bir asker topluluğu Er Ryan ‘ ı kurtarmak için yola düşer.Er Ryan’ı kurtarmak için bu asker topluluğu çok büyük tehlikelerle ve büyük kayıplar verir.Ancak yılmazlar ve görevlerine devam ederler.

saving-private-ryan

.Film 5 dalda oscar kazanır ve bence bunu fazlasıyla hak ederler.İşte bu ödüller şunlardır.

*En İyi Yönetmen Oscar’ı
*En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’ı
*En İyi Film Kurgusu Oscar’ı
*En İyi Ses Kurgusu Oscar’ı
*En İyi Ses Miksajı Oscar’ı

                                                                        1.Forrest Gump

 

Geldik listemizin zirvesine … Karşınızda Forrest Gump, namıdiğer koşucu. Kendisinin IQ’sü 75 ama zeka seviyesi düşük olsa bile fiziksel olarak herkese taş çıkartır. Çocukken kamburluğu yüzünden doktora gider ve sırtını düzeltmek için bacak aparatlarını takar ve diğer kişiler tarafından alaya alınır.Gump, küçükken zeka seviyesi nedeniyle okula girmekte zorlanmıştır.

Forrest-gump-original

Fakat bugüne kadar imkansız şeyleri başarmıştır ve sonradan bir kıza tutulmuştur. Bu yapım Robert Zemeckis tarafından çekilmiş Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field gibi ünlü isimler kadroda bulunmuştur. Gerçek hayattan esinlenildiği düşünülen film bugüne kadar bir çok ödüle ev sahipliği yapmıştır.İmdb puanı 8,8 olan bu film İmdb sıralamasında 13. sırada bulunuyor.

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler