Ölümünün yıl dönümünde usta komedyen Kemal Sunal’ı o unutulmaz filmleri ile tekrardan anmak istedik. Ne kadar zaman geçse de filmleri eskimeyecek olan Kemal Sunal daima bizleri güldürdü. O içimizden biriydi. Filmlerinde bizleri güldürürken aynı zamanda da korkmadan o dönemdeki yanlışları eleştirdi. Halkın içinden biriydi ve her zaman halkın yanında yer aldı. Bu yüzden halk onu çok sevdi. Yazımızda beş Kemal Sunal filmine yer verdik. Fakat tüm filmlerinin hepsi bizler için ayrı ayrı değerlidir. Tüm filmlerini her repliğini neredeyse ezbere bildiğimiz bir adamın filmi bunlar. Türkiye’de gündeme gelmiş olan insanların neredeyse hepsinin seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır. Ancak ben bugüne kadar Kemal Sunal’ı sevmeyen tek bir kişiyi bile görmedim. O, Türkiye’deki her yaştan, her görüşten herkesin sevdiği, nadir bulunan insanlardan bir tanesiydi. Bugün 3 Temmuz 2016. Vefatının 16. yılında büyük oyuncu Kemal Sunal’ı saygıyla anıyoruz.

  • Hababam Sınıfı

Hababam-Sınıfı-Sınıfta-Kaldı-FikriSinema2Türk sinema tarihinin en çok izlenen ve en sevilen komedi filmidir Hababam Sınıfı. Bundaki en büyük paylardan biri de tabiî ki de usta komedyen Kemal Sunal’a ait. Şaban rolünü filmde öyle güzel oynar ki tüm dünya artık onu Şaban diye tanır. Filmde Şaban sınıfın neşe kaynağıdır. Her komik olayın içerisinde mutlaka Şaban vardır. Her birimiz Hababam Sınıfı serisini defalarca izlemişizdir. Ve defalarca izlemeye de devam edeceğiz.

  • Tosun Paşa

e8d7f8c9-dbfd-4e62-bf46-b7c1640c07e9İşte karşınızda klasik bir Kemal Sunal filmi daha. Kartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı filmde Kemal Sunal ve Şener Şen baş rolleri paylaşıyor. İkisi de rollerini öyle güzel oynuyor ki izlemeye doyamıyorsunuz. Seferoğulları ve Tellioğulları ailelerinin muhteşem kapışmasına tanıklık ediyoruz. Şener Şen ile Kemal Sunal’ın birlikte oynadığı sahneler efsanedir.

  • Garip

maxresdefaultBu filmde Kemal Sunal bizlere bir çocuğun babası olmanın sadece biyolojik bir şey olmadığını anlatıyor. Ona göre eğer bir çocuğu peydahlayıp sokağa atıp ardından da zengin olunca çocuğum var diye konuşan bir adam asla baba olamaz. Mahkeme sahnesi ile hepimizi hüzünlendiren sonunda da her zaman ki gibi bizleri güldüren bir Kemal Sunal filmi.

  • Yüz Numaralı Adam

yuz-numarali-adamOldukça yaratıcı bulduğum bu isim filme kesinlikle tam oturmuş. Usta aktör bizlere bu filmde reklamlar ile insanların nasıl aldatıldığını ve kapitalizmin gözünde insan hayatının ne kadar değersiz olduğunu bizlere gösteriyor. Birçok sahnesi ile bizleri güldürmüş ve aynı zamanda da ders vermiş olan bir filmdir. Her Kemal Sunal filminde olduğu gibi bu filmde unutulmaz repliklere sahiptir. Bu yüzden Yüz Numaralı Adam filminden birkaç repliği sizlerle paylaşmak istiyorum.

” Diyeceğim herkes herkese bir kazık atıyor, sonra kendi canı şu kadarcık yandı mı veryansın ediyor, basıyor yaygarayı. Hepimiz birbirimize kazık atarsak nasıl düzelir bu işler? Ben derim ki karşılıklı olarak saygılı olalım haklarımıza.. ”

” Gücümü Üfler Pisküvilerinden almaktayım. ”

  • Kibar Feyzo

162960İşte unutulmaz bir Kemal Sunal ve Şener Şen komedisi daha. Filmde Feyzo, Gülo’yu alabilmek için senet imzalar. Ardından kalan borcunu ödeyebilmek için şehre gider. Şehre her gittiğinde köye şehirden bir yenilik getirir ve de köylülere şehri anlatmaya başlar. Tüm bunlara da köyün ağası karşı çıkar. Bu ikili arasındaki çatışma bizleri çok ilginç repliklere doğru sürükler.

” Maho Ağa: Ula Faşo nedir?

Feyzo: Na böyle puşt gibin ibne gibin bi şey.. ”

Bir sahnede İlyas Salman, Kemal Sunal’a bakmak yasak diye bağırır. Yani filmde Feyzo’nun karısına bakmak bile yasaktır. Bunun üzerine Feyzo efsane bir cevap verir.

” – Sıçmakta yasak mı kurban?

+ (Biraz düşünür ve cevap verir) Yok degildir.

– Yatta suratına sıçam it ogli it.

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorumlar

  1. efe

    filmleri hakkında sorulan bir soruya, ‘arada kötüleride vardır, var yani’ diye içtenlikle yanıt vermişti

    Cevapla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler