Bu yazımızda 2015 yılının en iyi filmlerini sizler için derledik. Bilim kurgudan dram türüne kadar her türden en iyi filmleri listeye ekledik. Eğer sizde bu listeye eklenmesi gereken filmler olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak istekte bulunabilirsiniz.

  1. Diriliş (The Revanant)

Diriliş (The Revenant) filmi 2015 yılına damga vuran filmlerden bir tanesi. Filmde bir avcının oğlunun öldürülmesinin ardından intikam yolunda başından geçenler anlatılıyor. İzlerken muhteşem doğa manzaraları içerisinde kendinizi kaybedeceğiniz o atmosferi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir yapım. Filmin herhalde en önemli özelliği Leonardo Di Caprio’nun sergilediği oyunculuk performansı ile yıllar sonra hak ettiği oscarı kazanmasıydı. Tüm sinemaseverler olarak Leo’nun oscarı aldığını görebildiğimiz için çok mutluyuz.

Imdb Puanı: 8.1

  2. Star Wars 7: Güç Uyanıyor (Star Wars: Episode VII – The Force Awakens)

2015 yılına damgasını vuran diğer filmlerden bir tanesi de Star Wars serisinin son filmi. Yıllar sonra gelen devam filmi ile fanatik Star Wars hayranları büyük bir sevince boğulmuştu. Film vizyona girdikten sonra da oldukça büyük bir ilgi gördü. Hatta ürünleri bile vizyona girdiği dönemde rekorlar kırarak satıldı. Hiç şüphesiz ki Star Wars serisi sinema tarihinin unutulmaz bilim kurgu filmlerinden bir tanesi.

Imdb Puanı: 8.2

   3. Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

Karşımızda yine yıllar sonra tekrar sinemaya dönüş yapan bir film var. İyi ki de yönetmen George Miller yeniden çekme kararını almış. Usta yönetmen gerçekten de filmde ustalığını konuşturmuş. Filmin her anı heyecan ve aksiyon dolu. Başından sonuna kadar muhteşem bir görsel şov var filmde. Gerek efektler gerekse de oyunculuklar her şey muhteşem. Ayrıca filmin müzikleri de filme oldukça güzel bir hava katmış. Tom Hardy, The Revanant (Diriliş) filmindeki gibi burada da harika bir oyunculuk performansı sergilemiş. Bu filmde baş rolde diğerinde yardımcı oyuncu olarak ne kadar yetenekli olduğunu bir kez daha göstermiş.

Imdb Puanı: 8.1

   4. The Hateful Eight

İşte karşınızda sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden bir tanesi olan Quentin Tarantino’nun çıkan en son filmi. Yine harika bir yapım ile beyaz perde de karşımıza çıktı. Filmde ödül avcıları konusu oldukça sağlam bir atmosferde işleniyor. İntikam, ihanet hepsi bu filmde. Ve tabiî ki de bir Tarantino filminin vazgeçilmez oyuncusu olan Samuel L. Jackson. Kaliteli kadrosu ile kaçırılmaması gereken bir yapım.

Imdb Puanı: 7.9

   5. Gizli Dünya (Room)

Gizli Dünya (Room) 2015 yılının en başarılı dram filmlerinden bir tanesi. Oldukça anlamlı bir senaryo beyaz perdeye aktarılmış. Doğduğundan beri sadece tek bir odada yaşamış bir çocuğun hayal dünyasına tanıklık ediyoruz. Oldukça psikolojik bir film. Bu tarz filmleri seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın.

Imdb Puanı: 8.3

   6. Ters Yüz (Inside Out)

Ters Yüz (Inside Out), 2015 yılının en çok dikkat çeken animasyon filmlerinden. İzlerken oldukça keyif verirken aynı zamanda da ders veren anlamlı bir animasyon filmi. Özellikle karakter betimlemeleri oldukça başarılı olan bir film. Her yaşa uygun bir animasyon filmi olduğunu düşünüyorum. Kafamızda neler dönüyor sorusunun cevabını merak edenler için önerebileceğim bir yapım.

Imdb Puanı: 8.3

   7. Son Şans (Southpaw)

Son Şans (Southpaw) filmi son dönemlerin en iyi boks konulu filmlerinden biri. Klasik bir konu işlense de film sizi içine almayı başarıyor. Oldukça etkileyici bir dram filmi. Bir boksör olan Billy Hope’un hayattaki son şansına tanıklık ediyoruz. Jake Gyllenhaal’un oyunculuğu damga vurmuş. Anlamlı bir dram filmi arayan için birebir.

Imdb Puanı: 7.5

 8. Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service)

Bu yılın aksiyon ve komedi türündeki başarılı filmlerinden biri de Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service) filmi. Bol aksiyon bol komedi dolu bir yapım var karşımızda. İzlerken keyif alabileceğini bir film. Adından da anlaşılacağı gibi bir ajan filmi.Genç çaylak bir ajanın yaşadıklarına tanıklık edeceğiz. Filmde en çok dikkatimi çeken şeyse Samuel L. Jackson’ın oldukça değişik bir rol ile karşımıza çıkmasıydı. Sıkılmadan izleyebileceğiniz eğlenceli bir film. Serinin ikinci filmi 2017 yılında vizyona girecek.

Imdb Puanı: 7.8

   9. Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron)

Marvel’in ünlü Yenilmezler serisi de 2015 damgasını vuran filmlerden bir tanesi diyebiliriz. Görsel efektleri ve aksiyon sahneleri güzel vakit geçirmelik bir film var karşımızda. Marvel’in sevilen kahramanlarını da bir arada görmek sinemaseverlerin de hoşuna gidiyor. Bu filmde kahramanlarımız bir yapay zeka olan Ultron’a karşı savaşacaklar.

Imdb Puanı: 7.5

   10. Ex Machina

Ex Machina yapay zeka konusunun işlendiği başarılı bilim kurgu filmlerinden bir tanesi. Film biraz yavaş ilerlese de konusu ile seyirciyi sıkmadan kendini izlettirebiliyor. Aksiyon arıyorsanız size göre bir film olmadığını açıkça söyleyebilirim. Domnhall Gleeson ve Oscar Isaac başarılı bir oyunculuk performansı sergilemişler. Filmi etkili kılan faktörlerden bir tanesi de buydu. Başarılı bir bilim kurgu senaryosu izlemek isteyenler için Ex Machina harika bir öneri olacaktır.

Imdb Puanı: 7.7

   11. Creed

Creed filmi de 2015 yılının başarılı boks filmlerinden bir tanesi. Aslında bir nevi Rocky filminin devamı da diyebiliriz kısaca. Filmde Sylvester Stallone ile son dönemin dikkat çeken aktörlerinden bir tanesi olan Michael B. Jordan rol alıyor. Apollo Creed’in oğlunu Rocky eğitiyor. Senaryoyu güzel bağlamışlar. Devam filmi gelecektir diye düşünüyorum.

Imdb Puanı: 7.7

   12. Marslı (The Martian)

Marslı filmini listenin bu kadar gerisine atmamın sebebi senaryosunda yer alan pek çok mantık hatası olması. Tamam bir bilim kurgu filmi yapıyorsunuz ama azıcık işin içinde mantık da olsa fena olmazdı. Kendini izlettiriyor ama pek fazla bir anlam ifade ettiğini zannetmiyorum filmin. İzlemek isterseniz yine de izleyin derim. Yönetmene, oyunculara ve verilen emeğe saygım olduğu için izledim. Ancak nedense ben pek fazla beğenmediğimi belirtmek isterim. Imdb puanın da biraz abartıldığını düşünüyorum.

Imdb Puanı: 8.1

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler