Bu yazımızda 2009 yılının en çok dikkat çeken ve ilgi gören filmlerini sizler için derledik. Listeye her türden filmleri eklemeye çalıştık. Eğer siz de bu listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa yorum yaparak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Avatar

avatar1İşte karşınızda 2009 yılına damga vuran ve sinema tarihinin en çok hasılat etme rekorunu kıran film. Filmin yönetmeni olan James Cameron daha önce de Titanik filmi bu rekoru kırmıştı. Avatar filmi ile kendi kırdığı rekoru yine kendisi egale etmiş oldu. Çekimler oldukça uzun süren ve farklı teknoloji kullanılan film oldukça kaliteli senaryosu, efektleri ile dikkat çekiyor.

Imdb Puanı: 7.9

 • Star Trek

star-trek-characters-2009-wallpaper-3Dünyanın en ünlü uzay macera filmlerinden bir tanesi olan Star Trek’in günümüz versiyonu olan filmde Eric Bana, Chris Hemsworth ve Chris Pine gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Filmin bu yeni versiyonu da orijinal versiyonu gibi herkesin beğenisini topladı. İnsanoğlunun geleceğine farklı bakış açısı ile bakmak isteyenler kesinlikle kaçırmasın.

Imdb Puanı: 8.0

 • Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

inglourious_basterds_2009_brad_pitt_christoph_waltz_melanie_laurent_daniel_bruhl_97894_2048x1152Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’dan yine muhteşem bir film daha. Oldukça dikkat çeken oyuncu kadrosu ve ustaca işlenmiş senaryo bir araya gelince ortaya izlemesi zevkli bir film çıkmış. Filmin oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Eli Roth, Christopher Waltz, Diana Kruger gibi ünlü isimler yer alıyor. Filmi eğer tam anlamak isterseniz dublaj izlememenizi öneririm. Çünkü dublajı biraz karışık yapmışlar. Altyazılı izlerseniz daha rahat anlarsınız. Filmde 2. Dünya Savaşı döneminde Nazilere karşı olarak kurulan bir grup Yahudi’nin yaşadıkları anlatılıyor.

Imdb Puanı: 8.3

 • Watchmen

333796Dc’nin çizgi romanından sinemaya aktarılan bu film oldukça başarılı. Oldukça muhteşem göndermeler var filmde. Bu tarz filmleri her zaman sevmişimdir. İzlerken aynı zamanda da bazı gerçekleri bizlere gösteriyorlar. Karşımızda oldukça politik bir film var diyebilirim. Çünkü politikaya fena göndermeler var filmin içerisinde. Oyuncu kadrosunun da oldukça sağlam olduğunu düşünüyorum. Bu tarz filmleri seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın derim.

Imdb Puanı: 7.6

 • Zombieland

104081Dünyanın sonu komedilerinden bir tanesi olan Zombieland filminde adından da anlaşılacağı gibi zombiler artık tüm dünyayı sarmıştır. Tüm bunlar olurken de kalan insanlar da hayatta kalabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır. Birbirlerini daha önce hiç tanımamış olan insanlar birbirlerine güvenmek ve birlik olmak zorundadırlar. O kadar aşırı komik olmasa da beğendiğim bir yapım. İzlerken hiç sıkılmıyorsunuz. Komedi filmi arıyorsanız bir göz atın derim.

Imdb Puanı: 7.7

 • Zaman Yolcusunun Karısı (The Time Traveler’s Wife)

the-time-travelers-wife-51dfed0178b4a2009 yılının en iyi romantik filmlerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum Kitap uyarlaması bir film. Kitabını okumadığım için karşılaştırma yapamayacağım. Ama filmini oldukça beğendim. Güzel bir senaryosu ve iyi oyunculuklar ile de birleşince ortaya seyri güzel bir film çıkmış. Filmin oyuncu kadrosunda ise Eric Bana ve Rachel McAdams gibi ünlü oyuncular yer almakta.

Imdb Puanı: 7.1

 • Felekten Bir Gece (The Hangover)

the-hangover-wallpaper-1Bir grup adamın yaşadığı komik olaylara tanıklık ediyoruz. Adamlarımız otelde kaldıkları gecenin sabahında uyanırlar ve gece neler yaşadıklarını hiçbiri hatırlamamaktadır. Arkadaşlarından bir tanesi de kayıptır ve odada da bir bebek vardır. Gece neler yaşadıklarını hatırlayamayan adamlarımız ipuçlarını kullanarak gece neler yaşadıklarını hatırlamaya ve kaybolan arkadaşlarını bulmaya çalışırlar. Bana 2009 yılının en iyi komedi filmlerinden bir tanesi. Film zaten oyuncu kadrosu ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bradley Cooper, Zack Galifianakis ve Justin Bartha gibi isimler filmin oyuncu kadrosunda.

Imdb Puanı: 7.8

 • Aşkın 500 Günü (500 Days Summer)

otdgBgndOwNS9FAbLIQyAG3XtbcÜnlü yönetmen Marc Webb’in yönettiği filmde karşılıksız bir aşk hikayesi anlatılıyor. Filmde Tom Hansen, Summer Finn’e aşık olur. Fakat aşkına karşılık alamaz. Bizler seyirci olarak filmi izlerken oldukça keyif alıyoruz. Fakat filmde biz keyif alırken aşk acısı çeken bir adamın dramı anlatılıyor. Hikayeyi oldukça orijinal ve hoş buldum. Özellikle de repliklerini çok sevdim. Eğer romantik ve komedi türünde bir film arıyorsanız Aşkın 500 Günü filmi  izlemenizi tavsiye ederim.

Imdb Puanı: 7.7

 • Yasak Bölge 9 (District 9)

district_nine_63577-1920x1200Bana göre Yasak Bölge 9 filmi 2009 yılının en iyi bilim kurgu filmlerinden bir tanesi. Hatta en iyisi diyebilirim. Filmde bir uzay gemisi 20 yıl önce Güney Afrika’ya konumlanmıştır. Bu kısım oldukça hoşuma gitti çünkü bildiğimiz üzere bu uzay gemileri hep ABD’ye iner. Ama bu filmde bir farklılık yaratmışlar. Bu uzay gemisinin içinde yer alan yüz binlerce uzaylı da burada bir bölgeye yerleştirilmiştir. Bir gün oldukça zeki bir uzaylı olan Christopher’ın yapmış olduğu bir sıvı Wikus’a temas eder. Ardından da Wikus bir süre uzaylılara dönüşmeye başlar. Uzaylılar oldukça gelişmişler ve oldukça da gelişmiş silahları vardır. Ancak silahlar insanlar tarafından kullanılamamaktadır. Wikus’un o uzaylılara dönüşmesi ile bir anda dünyanın en değerli aranan canlısı haline gelecektir. Tüm dünya onu ararken Wikus saklanmak için uzaylıların yaşadığı bölgeye kaçacaktır. Kendine ne olduğunu bilen tek kişi olan Christopher ile iş birliği yaparak yeniden normal olabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Filmde ilginç bir şekilde uzaylıların tarafını tutuyoruz. Çünkü normalde dünyaya uzaylılar geldikleri zaman güçlü taraf her zaman onlardır. Fakat bu filmde onlar ezilen ve hor görülen taraf. Yönetmen Neill Blomkamp bizlere bu film aynı zamanda insanların gerçek yüzlerini göstermiş. Kesinlikle izlenmesi gereken bir bilim kurgu filmi olduğunu düşünüyorum.

Imdb Puanı: 8.0

 • Uzayda Dehşet (Pandorum)

Movies_Movies_P_Pandorum_018893_Filmde oldukça değişik bir konu anlatılıyor. Her ne kadar başta klasik bir konu işleniyor gibi olsa da olayları anladıkça ne kadar güzel bir film olduğunu görüyorsunuz. Film bilim kurgu ve gerilim türünde. Bazen ağır ilerlese de film boyunca merak duygunuz ağır basıyor. Özellikle final sahnesini çok beğendim. Pandorum etkisinin ne olduğunu öğrenmek ve güzel bir bilim kurgu filmi izlemek isteyenler kaçırmasın.

Imdb Puanı: 6.8

 • Ay (Moon)

moon-sam-rockwell-movies-2560x1440-wallpaperYönetmen Duncan Jones’ın ilk uzun metraj filmi olan Ay filminde ünlü aktör Sam Rockwell kelimenin tek anlamıyla muhteşem bir oyunculuk performansı sergilemiş. Filmde 3 yılın sonunda Ay’a ulaşan ve ardından da orada kendisine belli bir düzen sağlayan Sam bir süre sonra yaşadığı hayat ile ilgili daha çok düşünmeye başlar. Aynı zamanda da tüm bunlar olurken çevresinde de bazı tuhaflıkların olduğunu hisseder. 2009 yılının en kaliteli filmlerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Senaryo ve oyunculuk bir araya gelince ortaya da güzel bir film çıkmış.

Imdb Puanı: 7.9

 • Sherlock Holmes

PG0F2V4N64EZKlasik Sherlock Holmes hikayesinin beyaz perde versiyonunu kesinlikle izlemelisiniz. Robert Downey Jr, Sherlock rolüne çok iyi yakışmış. Zekice hazırlanmış bir senaryo, aksiyon, komedi hepsi bir arada. İzlerken hiçbir şekilde sıkılmayacağınız bir film. Oyuncu kadrosu da oldukça sağlam. Eğer hala izlemediyseniz açıp izleyin.

Imdb Puanı: 7.6

 • Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

342208İşte karşınızda 2009 yılının en ilginç senaryoya sahip filmi. Bu tarz filmleri her zaman çok sevmişimdir. Filmde yaptığımız seçimlerin doğurduğu sonuçların neler olabileceği bilim kurgu ve fantastik türleri ile harmanlanarak bizlere sunuluyor. Filmin oldukça uzun bir süresi var. (141 Dakika) Ancak bu sizi hiçbir şekilde yanıltmasın. İzledikten sonra filmin süresinin neden bu kadar uzun olduğunu anlayacaksınız. Oldukça orjinal bir senaryoya sahip olan bu filmi kaçırmayın.

 

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler