Mahallemizin Dostu Örümcek Adam

Dünya’nın en ünlü süper kahramanlarından bir tanesi hiç şüphesiz ki Spider Man. Bu kahramanımızın pek fazla bilinmeyen birçok özellikleri var. Bu yazımızda Spider Man’i ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Büyük güç, büyük sorumluluk getirir diyen mahallemizin dostu Örümcek Adam’a biraz göz atalım.

Peter Parker, teknolojiye bayılan ve bilgiyi seven bir insandır. Zeki biri olan Peter Parker, yaratıcılığını kendi dikmiş olduğu Spider Man kostümü ile de göstermeyi başarmıştır. Aynı zamanda Peter Parker için bir bilim adamı diyebiliriz. Çünkü icat ettiği makine ile yapışkan ağ fırlatabiliyor. Tobey Maguire’nin oynadığı Spider Man serisinde her ne kadar ağ kendi vücudunda çıkıyor olsa da orijinal hikayede kendi ürettiği bir aparattan çıkmaktadır.

Spider Man’in Güçleri Nelerdir?

Spider Man her zaman yanında örümcek vericilerini taşır. Bu sayede pek çok düşmanın yaşadığı yeri tespit edebilir. Peter Parker, ısırıldığı radyoaktif bir örümcek sayesinde bir örümceğin gücüne sahip olmuştur. Normalde kendisinde bulunan görme bozukluğu düzelmiştir. Aynı zamanda da kasları daha da güçlenmiş, zıplama yeteneği 10 kat daha fazla gelişmiş ve ağır bir arabayı kaldıracak kadar da güçlenmiştir. Kostümünün parmak uçları kısmı daha hassastır. Bunun sebebi duvara yapışmasının daha kolay bir hal almasıdır. Örümcek Adam’ın en önemli özelliği ise örümcek hislerine sahip olmasıdır. Bu sayede tehlikeleri önceden hissedebilmektedir.

Peter Parker Kimdir?

Peter Parker, Ben amcası ve May halası ile birlikte yaşamaktadır. Gözlüklü ve derslerinde çalışkan olduğu için inek lakabı koyulan bir çocuktur. Küçükken ailesini kaybettiği için halası ile yaşamak zorunda kalmıştır. Tüm bunlara rağmen güzel bir çocukluk geçirmiştir ve sevgi içinde büyümüştür. Bu sayede olayların komik yanlarına bakabilmektedir. Harry Osbourne gibi oldukça zengin biri ile de arkadaştır. Bu onun ne kadar güvenilir bir arkadaş olduğunun başka bir kanıtıdır. Peter Parker uzun bir süre sonra ölen anne ve babasının birer Shield ajanı olduklarını öğrenmiştir. Bunun ardından da ailesinin Red Skull tarafından öldürüldüğünü öğrenmiştir. Ailesi herkes tarafından birer vatan haini olduğu düşünülmektedir. Ancak gerçekleri ortaya çıkarıp bunun doğru olmadığını da ispatlayan kişi yine Peter Parker olmuştur.

Peter Parker’ın aşk hayatı diğer süper kahramanların aşk hayatından çok daha fazla ilgi çekmiştir. Gerek çizgi romanlarında gerekse de filmlerinde aşk hayatı oldukça önemli bir yer kaplar. Gwen Stacy ve Mary Jane gibi isimler ile sürekli ilişki içerisinde olmuş ve bu konuda çelişkiye düştüğü durumlarda olmuştur. Adı birçok kişi ile konuşulsa da Mary Jane her zaman onun için ön planda olmuştur.

Zamanında Spider Man ile Wolverine Kan Kardeşi Oldular

Spider Man, 1962 yılında Stan Lee ve arkadaşları ile birlikte Amazing Fantasy’nin 15. sayısında okuyuculara sunulmuştur. Yayınlandığı ilk dönemde de oldukça büyük bir beğeni toplamıştır. İlk filmin tanıtım videosunda İkiz Kuleleri’n arasında ağ ören bir Spider Man görecektik. Ancak İkiz Kuleler’in patlatılması olayının ardından bu sahne kaldırılmıştır. İlk Spider Man filminde Hugh Jackman, Wolverine olarak görecektik. Ancak kostümü kaybolduğu için göremedik. Spider Man herkes ile iyi anlaşabilen bir karakter. İç Savaş’ta Tony Stark’ın gazı ile kimliğini tüm dünyaya açıklamış tüm hayatı mahvolmuştur. Spider Man’in en çok sevilen düşmanları arasında Sinister Six yer alır. Ayrıca başta düşmanı ve sonradan da dostu olan Venom da en çok dikkat çeken karakterler arasında yer almaktadır. Yapılan bir zaman yolculuğunda da Spider Man ile Wolverine kan kardeşi olmuştur.

Peter Parker’ın Büyük Fedakarlığı

Öteki isimli hikayede Spiderman ölümünden sonra kendi kabuğunu bırakmış ve ardından da kozaya kapanmıştır. Yıllar sonra ise Spider Man yeniden doğmuştu. Tony Stark ise ona demirden bir Spider Man kostümü hediye etmiştir. Ancak İç Savaş’ta May hala yararlanınca Tony Stark, Spider Man’den fena bir dayak yemiştir. Bu durumun ardından Peter Parker, May halanın yaşaması için şeytanla anlaşma yapar. Bu anlaşma sonucunda Peter Parker, Mary Jane ile olan sonsuz aşkları ellerinden alınır. Bu durum gelecekteki kızlarının ortadan kalkmasına ve alternatif bir evrenin oluşmasına sebep olacaktır. Pek çok farklı Spider Man ortaya çıkmıştır. The Amazing Spider Man’in 700. sayısı ile birlikte Peter Parker ölmüştür. Ancak bunun sonucunda Otto Octavius onun beynini ele geçirir. Peter Parker ancak 1 sene sonra geri dönebilmiştir.

Babasından kendisine geçen genler sayesinde May Parker da Spider Girl olacaktır. May Parker, Mary Jane ve Peter Parker’ın kızlarıdır. Örümcek Adam’ın Japon versiyonunda ise gücünü Örümcek Gezegeni’nde alan ve robotlar ile kapışan birinin hikayesi anlatılmaktadır.

Çizgi roman okuyucuları ve Marvel hayranları için Spider Man’in her zaman özel bir yeri olacaktır.

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler