Müttefik (Allied) filminin konusunu, fragmanını, oyuncu kadrosunu, eleştirisini ve yorumlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fragman

Bu Filmi İzlemek İçin Tıklayın
Teknik Bilgi

Vizyon Tarihi :

Yönetmen :

Oyuncular : , , , , , , , , ,

Tür : , ,

Yapım Yılı - Yeri : -

IMDB :  

Tanıtım

Müttefik (Allied) Filmi 2.Dünya Savaşı sırasında görev alan iki askerin tuhaf ilişkisini konu almaktadır. Tuhaf bir ilişki belki doğru bir ifade olmadı fakat hikayeyi gördüğünüzde evet gerçekten biraz tuhaf diyeceksiniz. Filmin yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü Robert Zemeckis yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ise göze çarpan ilk isim tabi ki Brad Pitt oluyor. Ona bu filmde güzel ve başarılı oyuncu Marion Cotillard eşlik ediyor. Hikayesine ufak bir giriş yapacak olursak, 1940'lı yıllarda geçen filmde gizli bir operasyon için Kuzey Afrika'ya giden Max, burada direnişçi bir kadın olan Marianne ile tanışır. Görev gereği çift olarak takılan bu ikili çevredeki insanların dikkatini çekmemek için yakınlaşmaları gerekmektedir. Kısa süre sonra ikili arasında ki yapmacık ilişki gerçeğe dönüşmeye başlar. Kuzey Afrika'da ki suikast girişiminden başarılı bir şekilde çıkan ikili sürpriz bir karar alarak evlenerek Londra'ya yerleşirler. Mutlu bir aile kurmayı başarmış olsalar da askeri sıkıntılar peşlerini bırakmıyordur. İngilizlerin Almanlarla olan mücadeleleri günden güne keskinleşiyor iki tarafta ciddi kayıplar alıyordur. Bu kayıplar arasında da en çok casuslar yer alıyordur. İngilizler tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Max'in hayatı büyük bir çıkmaza girecektir. Karısının bir casus olduğu ve bunun ispatlanması sonucunda karısının öldürüleceği hatta ona yardım ettiği için kendisininde idam edileceği kararı Max üzerinde soğuk duş etkisi yaratır. Aşık olduğu ve hayatını verdiği karısı ile böyle bir durum içerisinde kalması kafasını oldukça karıştırmıştı. Askeri düzen içerisinde verilen kararlara uyması gerekmekte ve karısının ajan olup olmadığı ispatlanana kadar görevlere uymak zorundadır. Max tabi ki bunlara kulak asmaz ve gerçeği kendi araştırmaya karar verir. Bunun üzerine ortalık iyice karışır ve hikaye akıl almaz yerlere gider.Yazar Yorumu

Müttefik (Allied) Filmi uzun zamandır izlediğim en güzel filmlerden bir tanesi idi. Filmi izlemeden önce biraz şüphe ile yaklaşıyordum. Akisyon, dram ve romantik diyorsunuz. Baya bir karışık bir film olmadı. Hele ki işin içerisine bir de savaş zamanları giriyor kafam allak bullak oldu. Brad Pitt'e güvenerek filmi izlemeye karar verdim. Filmin giriş kısmı biraz kafa karıştırıcı ilerledi açıkcası. Suikast görevi için gittiği Afrika'da bir kadınla birlikte çalışması gerekiyor. Fakat çevrede ki insanların dikkatini çekmemek için bu derece yakınlaşmaları biraz tuhafıma gitti açıkcası. Bunun dışında suikastin gerçekleştiği sahne de bana biraz yetersiz geldi. Giriş kısmı dışında filmin devamı oldukça sürükleyici ilerliyor. Hikayenin akışına kendinizi kaptırıyorsunuz ve her anı sürekli sorguluyorsunuz. Acaba doğru mu ? Kadın cidden yapmış olabilir mi ? Bu bir tuzak mı ? Devamın da ne olacak ? der iken bir bakıyorsunuz filmin sonuna kadar gelmişsiniz. Müttefik filmin de en çok Marion Cotillard'ın oyunculuğunu beğendim. Hikayenin kadın üzerinde oluşturduğu baskıyı oldukça iyi üstlenmiş ve bunu bize yansıtmayı başarmış. Oyunculuk yeteneğini bu derece iyi kullanmasaydı izleyiciler hikayeyi bu kadar iyi yaşayamaz ve filmden düşerlerdi. Çünkü filmin asıl kilit noktası kadının kendisi. Bunun dışında tabi ki Brad Pitt'in oyunculuğu alışa geldiği gibi olağan üstü. Kendisinin başarılı oyunculuklarına artık alıştığım için pek çok filmde övmeden pas geçmeyi tercih ediyor. Bu filmde onlardan bir tanesi bence. Genel olarak özetleyecek olursak. Filmin hikayesi oldukça akıcı ve lezzetli. Filmin sonuna geldiğinizde vay be diyorsunuz. Oyuncu kadrosu çok doğru seçilmiş ve hikayeyi seyirciye aktarmayı başarabilmiş. Bu tarz filmlerin devamının gelmesi dileği ile iyi seyirler diliyorum. Herkese Tavsiye Ediyorum !

Filmden Kareler

Müttefik (Allied)
Senaryo7.4
Oyunculuk7.3
Akıcılık7.5
Efekt7.3
7.410 Üzerinden
Okuyucu Oylaması: (1 Oy)
8.8

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler