Jadotville Kuşatması (The Siege of Jadotville) filminin konusunu, fragmanını, oyuncu kadrosunu, eleştirisini ve yorumlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fragman

Bu Filmi İzlemek İçin Tıklayın
Teknik Bilgi

Vizyon Tarihi :

Yönetmen :

Oyuncular : , , , , , , , ,

Tür : , ,

Yapım Yılı - Yeri : - ,

IMDB :  

Tanıtım

Pek çok dünya ülkesinin gözü Güney Afrika ülkeleri üzerindedir. Hammadde yetersizliğinden dolayı ortaya çıkan açlığını bu ülkelerdeki maden kaynaklarını sömürerek gidermeye çalışan bu ülkeler, yerli halka büyük zararlar veriyordur. Genel olarak dışa bağımlı ve savaş gücü olarakta zayıf düşen bu Afrika ülkeleri dış ülkelerin saldırılarına veya sömürgelerine boyun eğmek zorunda kalıyor. Jadotville Kuşatması (The Siege of Jadotville) filmide hammadde kaynakları dış ülkeler tarafından sömürülen Kongo'da geçmektedir. Maden şirketlerinin halk üzerinde ki sert tutumu ve savunma için tuttukları para askerler gerilimi günden güne artıyordur. Birleşmiş Milletlerin bu gerilimi dindirmek için yaptığı bütün çabalar boşa çıkıyordur. Kongo'ya gönderilen bir bölük asker, BM ile Kongo halkının arasında geçen sürtüşmeye kurban gidiyor. Kuşatma altına alınan bölük günlerce yerini korumaya çalışsa da bunun çok uzun sürmeyeceğini biliyorlardır. Aldıkları emirlere uyarak canları pahasına bölgeyi korumaya çalışacaklar.Yazar Yorumu

Jadotville Kuşatması (The Siege of Jadotville) filmi savaşın ve siyasetin pis yüzünü bizlere net bir şekilde gösteriyor. Açgözlü devletlerin, Güney Afrika'da yarattıkları büyük kaosu umursamadan çıkarlarını ön planda tutması ve bu uğurda boşu boşuna ölen insanları gördükçe içim parçalanıyor. Çoğunluğun çıkarı için gözlerini kırpmadan azınlıktan vazgeçen bir barış yanlısı ne kadar adaletli karar vermiş olabilir. Jadotville Kuşatması filmini izlerken pek çok şeyi sorguladım. Canınızı dişinize takarak milletiniz için savaşıyorsunuz. Bundan daha yüce bir şey yoktur tabi ki. Peki milletiniz size sırt çevirmeyi tercih ettiğinde bu kutsal mücadele bir cehenneme dönüşmez mi ? Gördüğünüz gibi filmin hikayesine kendimi ne kadar kaptırmışım. Oldukça sarsıcı ve beyin açıcı bir film. İnsanı düşünmeye itiyor resmen. Oyuncu kadrosunda pek tanıdığım isimler olmasa da filmi on numara yaşatmayı , aktarmayı başarmışlar. Boş vakti olanların kesinlikle izlemesini tavsiye ediyorum. Beğeneceğinize eminim. İyi seyirler !

Filmden Kareler

Jadotville Kuşatması (The Siege of Jadotville)
Senaryo7.2
Oyunculuk6.9
Akıcılık7.2
Efekt6.7
710 Üzerinden
Okuyucu Oylaması: (0 Oylar)
0.0

Paylaşmak Güzeldir ...

Yazar Hakkında

Filmler hakkında inceleme ve eleştirilerde bulunarak film severlere ışık tutuyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

Etiketler